הכירו את אנשי סלקום – חיים אילוז

הוא מפקח על צוות שעובד סביב השעון ומשרת מאות אלפי לקוחות, ואת השלווה שלו הוא מוצא ברכיבה על אופניים. הכירו את חיים אילוז

חיים אילוז צוות סלקום

חיים אילוז 
בן 47 | גר בהרצליה | מנהל את חוות השרתים של סלקום בחיפה וראש העין | 10 שנים בחברה

התפקיד שלי הוא לדאוג לכך שלמאות אלפי לקוחות יהיו חשמל ותקשורת. חוות השרתים שלנו נותנות שירות במגוון עצום של תחומים – ממיזוג אוויר ועד נדל״ן (אנחנו רוכשים או שוכרים את המבנים שבהם מאחסנים את השרתים) – למאות לקוחות, שמפעילים אלפים רבים של לקוחות משנה. זה אומר שהאחריות שלנו היא לדעת לתת התמיכה הזאת 24/7, וגם לזהות את התזמון הנכון להרחיב את כמות השרתים שלנו במקרה הצורך.

אני לא אשכח לילה קיצי אחד, שבו ישבנו על פרויקט עד ארבע לפנות בוקר. נתנו שירות לרשת של 10 בתי מלון, והיינו צריכים להחליף את התשתיות ולהקים מחדש את היוזרים לכל עובדי המלון. ידענו שתיכף מגיע הבוקר וחדר האוכל נפתח, ואחריו הבריכה ואז הלובי והקבלה – ואם כל זה לא יהיה מוכן בזמן, המלון לא יתפקד. זה היה שיא של מרתון שערך שבועות רבים, ולשמחתי הצלחנו לסיים בהצלחה את הכל בזמן.

לא משנה מה, אסור לוותר על גיבוי. בכל עבודה שאני עושה, אני רוצה לדעת שיש לי אפשרות לחזור אחורה. הקמנו שרתים? הכל עובד? מצוין. אבל צריך שיהיה גם שרת Disaster Recovery בחווה אחרת. צריך לשמור גיבויים גם מחוץ לשרת, על גבי קלטות או אמצעי אחר, שלא יהיה אפשר למחוק או להצפין. זה בדיוק כמו ביטוח, צריך לשלם על זה למקרה שחס וחלילה יקרה אסון.

האינטרנט הוא ג'ונגל, גם בחברות גדולות. לקוחות מרגישים בטוחים עם השרתים שלהם, אבל גם מידע ששמת בשרתים גדולים כמו Azure של מייקרוסופט יכול להיעלם. צריך לדאוג להמשכיות עסקית. חייבים מסמך של תוכנית מעבר בחירום בין שרתים.

לפני 10 שנים התחלתי לרכוב על אופניים עם חברים. לפני שהתחלנו חשבתי שלא אתחבר לזה, אבל הפתעתי את עצמי. גיליתי שאני ממש נכנס לזה וזה היה סוג של שוק. אם רוצים להיות פילוסופיים, אז נראה לי שזה קשור לעבודה: בארגונים גדולים הדברים זזים לאט, צריך הרבה סבלנות כדי להגיע בסופו של דבר אל היעד. וזה ככה גם ברכיבה.