חמישה אנשים, ראוטר אחד

משפחה בשולחן בבית

המעבר לעבודה מהבית שינה את הרגלי האינטרנט של הישראלים – וגם את רוחב הפס הדרוש כדי לשרת את כל בני הבית. בגלל הקורונה כולם מבינים שהם חייבים להגדיל את מהירות האינטרנט שלהם

"עד הקורונה הבית היה דומם מהבוקר עד אחר הצהריים", מספר אור מיכאלי בן ה-40 מהרצליה, עובד בשירות הציבורי. "פתאום במשך כמה חודשים רצופים לא הייתה שנייה של שקט בבית. אשתי ואני עברנו לעבוד מהבית, שני הילדים הגדולים עברו ללמוד פה, והילדה יצאה לחופשה מהגן בעל כורחה. חמישה אנשים וראוטר אחד. נשמע קצת כמו סדרת טלוויזיה גרועה".

את הסיטואציה הזאת מכירות היטב מאות אלפי משפחות בישראל. מגיפת הקורונה הפכה ושינתה אצלנו לא מעט דברים, אבל הדבר הגדול ביותר שהשתנה הוא העובדה שעברנו לגור, לעבוד וללמוד בבית. כל יום, כל היום.

"הפכתי למעצבת בתים חובבת", מספרת אורטל דמארי (25) מחיפה. "בן הזוג שלי היה צריך לעבוד מהבית, יש לו פגישות בזום מהבוקר ועד הערב, ואני הייתי צריכה לשלב בין לימודים בקורס אינטנסיבי שנרשמתי אליו לבין ייעוץ שאני עושה והפך להיות אונליין מהבית. אז הפכתי את פינת האוכל למשרד מעוצב, ובן זוגי עבר לעבוד בממ"ד. תלינו תמונה, שמנו מנורה, קצת עיצוב – וזה הפך למשרד רשמי".

חלק גדול מענקיות ההיי-טק כבר הודיעו שמרבית עובדיהן ימשיכו לעבוד מהבית גם בשנה הבאה. בבתי הספר ובאוניברסיטאות בודקים כיצד לאמץ את מתווה הלמידה מרחוק גם לטווחים ארוכים. ובקיצור – גם אם החיסון ייכנס לשימוש והקורונה תתנדף בחודשים הקרובים, יש דפוסים שהשתנו לתמיד.

Mother With Kid Working From Home During Quarantine. Stay At Hom

מזל שהמגיפה לא פרצה לפני חמש שנים"

"בעלי ואני פשוט נמצאים במשמרות", מספרת חגית גל, נציגת שרות ותמיכת מומחים בסלקום. "במרץ האחרון עברתי לעבוד מהבית, ומאז אני פשוט במשמרת אחת ארוכה. בבוקר עם הילדות, בערב בעלי מחליף אותי ואני מתחילה לעבוד ואז שוב מתחלפים בבוקר. זה קשה כי כשאתה בבית, אין לך את כל האווירה של העבודה והחברים והכיף. זה רק אני עם עצמי בממ"ד שהפך לחדר עבודה".

גל חוותה את שני צידי המטבע: מצד אחד היא זו שעברה לעבוד מהבית, מצד שני – במסגרת עבודתה – היא גם זו שמספקת תמיכה לאותם אנשים שעברו לעבודה מהבית כמוה. "בכל בית בישראל יש פתאום ארבעה-חמישה אנשים במקביל על זום. מפסח התחלנו לקבל שיחות מאנשים שלא מבינים, למה האינטרנט שלהם נהיה איטי יותר. בסופו של דבר פתאום האינטרנט בבית, שעד עכשיו כלל טלוויזיה, מחשב אחד, אולי טלפון אחד – כולל המון מכשירים בבת אחת. בהתחלה היה קושי ללקוחות להבין את זה, אבל הסברנו להם. ראינו גם תופעה גדולה של אנשים שהבינו שהם צריכים לשפר ולהגדיל את מהירות האינטרנט שלהם".

ראוטר סלקום

ניב הראל (43), מנהל בחברת הייטק, חווה גם הוא כמו כולם את המשבר, אבל הוא חזר עם תובנה קצת אופטימית. "יש לנו מזל שכל זה קרה לנו דווקא עכשיו", הוא אומר. "אם זה היה קורה לפני כמה שנים הכול היה פשוט קורס. כבר עכשיו היו תלונות על זה, כך שבתי ספר ומקומות עבודה לא היו מוכנים, אז מה היו אומרים לפני חמש שנים? אני מזכיר שהיה לנו אז אינטרנט של 5-10 מגה בייטים וגלשנו כולנו עליו. היום עם כזה רוחב פס, בקושי שני טלפונים היו מצליחים לעבוד".

"היינו חייבים להגדיל את רוחב הפס"

לפי התקשורת, סימני המחסור בקורונה ניכרו בעיקר בביצים ובנייר טואלט. אלא שבשני גלי המגיפה, באפריל ובאוגוסט, המחסור החמור היה דווקא במצלמות רשת. בחודש מרץ נרשם גם מחסור במחשבים ניידים ועלייה תלולה במחירי טאבלטים וציוד טכנולוגי מתקדם. עם ישראל רץ להצטייד.

המחסורים הללו התמלאו בשבועות האחרונים, ואיתם עלה גם הצורך אינטרנט מהיר, איכותי ויציב. באופן מקרי, המגפה פרצה בדיוק בשיאה של מהפכת הסיבים והאינטרנט המהיר, שצברה תאוצה.

"אנשים בעבר היו רגילים לאינטרנט בבית של 20 מגה או 50 מגה, ומהר מאוד עברנו מהפיכה של ממש לאינטרנט שרק הלך ועלה, עד לג'יגה כמו שאנחנו מציעים היום ב'סלקום פייבר' בזכות הסיבים", מספרת שירה נור, מנהלת תחום שיווק פרטי נייד בסלקום. "אנשים מבינים פתאום מה החשיבות של מהירות העלאה גבוהה, של צפייה באיכות גבוהה בלי להתפשר ושל חוויית משתמש טובה גם כשיש המון מכשירים שפעילים בבית בו זמנית".

גלית מזרחי, מנהלת אינטרנט נייח בסלקום, משתפת ש"כדי לתמוך בכל זה, היינו חייבים להגדיל את רוחב הפס. הגענו לימים שבהם אנשים כבר לא מסתפקים בעובדה שיש להם אינטרנט, אלא הולכים ובודקים איזה אינטרנט יש להם ואיזה ראוטר ואיזה ציוד תומך. כמו שיש לך חשמל בתקע או מים זורמים בברז – אתה צריך אינטרנט יציב, אחרת הלך לך כל היום. אתה מושבת לחלוטיו". 

 

 

עוד בסלקום

סופר ראוטר

וכל המשפחה גולשת במקביל

ראוטר סלקום
החל מ- 59 ₪ לחודש

סלקום טריפל

סלקום tv | ספק ותשתית עד 200Mbps | קו טלפון ביתי

אנשים צופים בסרט ואוכלים פופקורן
רק ב- 159 ₪ לחודש