ההיסטוריה מחכה להם: 6 ספורטאים שאתם חייבים לראות באולימפיאדת טוקיו

סימון ביילס (התעמלות מכשירים, ארה״ב)

מה צריך לדעת עליה? בשלב זה של הקריירה שלה, הצליחה ביילס לעשות את מה שספורטאים אולימפיים מעטים בהיסטוריה עשו לפניה. הכוונה היא לא למדליות, אלא לתהילה וההכרה העולמית. ביילס – בת למשפחה קשת יום ובגובה 1.45 מטרים בלבד – היא הרבה מעבר לאלופה. הנחישות והכישרון הפכו אותה לסלב עולמית, עם הופעות על שערי המגזינים הנחשבים. 

למה שווה לעקוב אחריה? ביילס היא מכונה: המתעמלת המעוטרת בהיסטוריה (5 מדליות אולימפיות, מתוכן 4 מזהב; 25 מדליות באליפויות העולם, מתוכן 19 מזהב) והמתעמלת השחורה הראשונה שזכתה במדליה בהתעמלות. אבל זה האומץ של ביילס והמבנה הפיזיולוגי הייחודי, שמאפשרים לה לבצע תרגילים מרהיבים בדרגת קושי שאחרות אפילו לא מעזות לנסות. מה שאומר שלא תרצו להפסיד אף תרגיל שלה. 

https://vod.sport5.co.il/?Vc=147&Vi=376699

קיילב דרסל (שחייה, ארה״ב)

מה צריך לדעת עליו? כשמייקל פלפס הודיע על פרישה אחרי אולימפיאדת ריו, נוצר ואקום של ממש בבריכה. מי שהיה שותפו לזכייה של נבחרת השליחים האמריקאית בשתי מדליות זהב באותה אולימפיאדה, מסומן כאיש שאמור להיות אחת האטרקציות הגדולות של הענף בטוקיו. בשנים שעברו בין האולימפיאדות, דרסל השווה את השיא של פלפס עם זכייה ב-13 מדליות זהב בשתי אליפויות העולם האחרונות.

למה שווה לעקוב אחריו? דרסל בן ה-24 ייכנס לבריכה כפייבוריט בלא פחות משלושה מקצים: 50 מטר חופשי, 100 מטר חופשי ו-100 מטר פרפר. הוסיפו לזה את התחרויות הקבוצתיות ודרסל יכול לעזוב את טוקיו עם לא פחות משבע מדליות זהב (אחת פחות מהשיא של פלפס). מעבר לזה, מדובר בשיאן העולם בשלושה מקצים, שמגיע לכאן בכושר שיא. הכל מוכן לעוד רגע היסטורי בבריכה.

https://vod.sport5.co.il/?Vc=147&Vi=376697

שלי-אן פרייז׳ר-פרייס (אתלטיקה, ג׳מייקה)

מה צריך לדעת עליה? כשמחברים את המילים ״ספרינט״ ו״ג׳מייקה״, השם יוסיין בולט עולה כמעט אוטומטית. אלא שהמקבילה הנשית שלו מרשימה לא פחות. זו תהיה האולימפיאדה החמישית של פרייז׳ר-פרייס – פעמיים האלופה האולימפית ב-100 מטרים, תשע פעמים אלופת העולם, ובניגוד לבולט היא עשתה זאת כשבין לבין הפכה לאם. אלופת ה-100 מטר הראשונה שעושה זאת מזה 24 שנים. 

למה שווה לעקוב אחריה? זו תהיה האולימפיאדה האחרונה של אחת האצניות הגדולות בהיסטוריה (כבר הודיעה שתפרוש אחרי אליפות העולם ב-2022). בגיל 34 פרייז׳ר-פרייס מגיעה אליה כמחזיקת התוצאה המהירה ביותר השנה, ועם תקווה לעשות היסטוריה ולהפוך לאצנית הראשונה בהיסטוריה שזוכה שלוש פעמים בזהב ב-100 מטרים. העובדה שחלף כמעט עשור מאז הזכייה הקודמת שלה, תהפוך את הסיפור הזה למתוק אפילו יותר.

https://vod.sport5.co.il/?Vc=147&Vi=376698

נובאק ג׳וקוביץ׳ (טניס, סרביה)

מה צריך לדעת עליו? אחד משלושת הטניסאים הגדולים בהיסטוריה לא מפסיק לשבור שיאים. הוא מגיע אל האולימפיאדה כמדורג ראשון בעולם ועם 20 תארי גראנד-סלאם (הטוב בהיסטוריה ביחד עם רוג׳ר פדרר ורפאל נדאל). בשנים האחרונות ג׳וקוביץ׳ הוא ללא ספק הצלע המרשימה ביותר בשלישיית הגדולים. בעוד נדאל ופדרר הולכים ודועכים, הוא נמצא בשיאו.

למה שווה לעקוב אחריו? בראיון שנערך עמו לאחרונה, סיפר ג׳וקוביץ׳ שאם יכול היה לשנות משחק אחד בקריירה המרשימה שלו, היה בוחר באחד מההפסדים שלו באולימפיאדה. טוקיו תהיה האולימפיאדה הרביעית של ג׳וקוביץ׳, ומדליית הזהב בטורניר האולימפי היא התואר היחיד שחסר בארון המתפקע שלו. במה שכפי הנראה תהיה האולימפיאדה האחרונה שלו, המסע הזה צפוי להגיע לשיאו. 

https://vod.sport5.co.il/?Vc=147&Vi=376696

לינוי אשרם (התעמלות אמנותית, ישראל)

מה צריך לדעת עליה? המתעמלת הגדולה בתולדות ישראל היא כבר מזמן סמל לאומי, ודי מדהים לגלות שזו תהיה האולימפיאדה הראשונה בתולדותיה. בתוך ארבע שנים הפכה אשרם לאחת התקוות האולימפיות הגדולות ביותר שלנו. היא עשתה היסטוריה עם הזכייה באליפות אירופה בשנה שעברה, כשלפני כן זכתה בסגנות אליפות העולם. בסה״כ יש לה 14 מדליות מהאליפויות הגדולות: 2 מזהב, 6 מכסף ו-7 מארד.

למה שווה לעקוב אחריה? כבר שלוש שנים לפחות שאשרם נמצאת בפסגת ההתעמלות העולמית, מתחרה ומנצחת מתעמלות על וקוטפת מדליות בתחרויות החשובות. התחרות תהיה קשה במיוחד, אבל אשרם הוכיחה שיש לה את הכישרון וקור הרוח להתעלות ברגעים גדולים. עם קצת מזל, היא יכולה לחזור מטוקיו עם המדליה הראשונה אי פעם של ישראל בהתעמלות אמנותית. 

https://vod.sport5.co.il/?Vc=147&Vi=376694

טדי רינר (ג׳ודו, צרפת)

מה צריך לדעת עליו? נראה מפתיע שאחד הסמלים הגדולים של הג׳ודו לא מגיע מיפן, אבל מבט אחד בטדי רינר מבהיר למה. ״הרקולס הצרפתי״ הוא מפלצת של ממש בממדים פיזיים (גובהו 2.04 מטרים ומשקלו 130 ק״ג) שאפשרו לו לשלוט ללא עוררין במשקל מעל 100 ק״ג. במשך עשור שלם רינר לא נוצח אפילו פעם אחת (154 קרבות), כשבאולימפיאדת ריו 2016, גבר על אורי ששון בחצי הגמר – בדרך לזכייה בזהב.

למה שווה לעקוב אחריו? רינר הוא לא רק אלוף אדיר, אלא גם טיפוס. השחצנות שלו כבר סיבכה אותו בעבר, אבל זה חלק ממה שהופך אותו לאטרקטיבי. לאחר שהרצף האגדי שלו נקטע בשנה שעברה בהפסד מפתיע, רינר שואף להפוך לאגדה אולימפית עם זכייה שלישית בזהב – הישג שאף ג׳ודוקא לא רשם לפניו. וכשבקריירה של 14 שנים רשומים במאזנו רק תשעה הפסדים, נראה אתכם מהמרים נגדו. 

https://vod.sport5.co.il/?Vc=147&Vi=376695